ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Choroby wirusowe miejsc intymnych

Choroby wirusowe miejsc intymnych

kiła

Narządy płciowe są narażone na różne infekcje, które dotyczą zarówno otaczającej je skóry, jak i błon śluzowych. Można podzielić je na wirusowe, bakteryjne, grzybicze i pierwotniakowe.

Spośród infekcji wirusowych najczęściej występuje opryszczka narządów płciowych. Wywołuje ją wirus Herpes simplex. Typ 1 tego wirusa jest powodem opryszczki warg, za to typ 2 – narządów płciowych. Do pojawienia się objawów zakażenia może dojść kilka dni po stosunku z zarażoną osobą. Wówczas w okolicy narządów płciowych i odbytu najpierw pojawia się zaczerwienienie, a następnie pęcherze. Często infekcji towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, m.in. stan podgorączkowy i powiększenie pachwinowych węzłów chłonnych.

Do leczenia opryszczki narządów płciowych stosuje się acyklowir. Objawy ustępują zwykle w ciągu kilkunastu dni. Jednak istotne jest to, że wirus pozostaje w organizmie uśpiony. W momencie osłabienia, np. przez stres czy chorobę infekcja może nawrócić.

Istotne jest zapobieganie infekcjom narządów płciowych, poprzez rozważne kontakty seksualne. W przypadku braku stałego partnera najlepszą metodą ochrony przed infekcjami jest po prostu stosowanie prezerwatyw. Po stosunku należy wysikać się oraz umyć okolice intymne. Takie postępowanie chroni przed infekcjami narządów płciowych i układu moczowego.